AI (mākslīgais Intelekts) AVK/HVAC jomā:
AI integrēšana AVK / HVAC&R sistēmu servisā var piedāvāt vairākas priekšrocības. Šeit ir daži veidi, kā AI var palīdzēt šajā nozarē:
Problēmu diagnosticēšana: AI sistēmas var analizēt sensoru datus un citus ievades avotus, lai diagnosticētu problēmas HVAC&R sistēmās. Tas ļauj precīzi noteikt traucējumu avotus un veikt ātrāku un efektīvāku remontu.
Uzturēšanas plānošana: AI var analizēt datus par sistēmu darbību, iekšējo temperatūru, enerģijas patēriņu un apkopes vēsturi, lai izstrādātu optimālu uzturēšanas grafiku. Tas palīdz novērst neplānotas avārijas, saglabāt sistēmas efektivitāti un samazināt remonta izmaksas.
Energopatvaldība: AI sistēmas var analizēt enerģijas patēriņa datus un identificēt enerģijas taupīšanas iespējas. Tas palīdz optimizēt sistēmu darbību, pielāgot temperatūras un gaisa plūsmu atbilstoši vides prasībām, kā arī ieteikt energoefektivitātes pasākumus.
Prognozēšana un plānošana: AI var izmantot datu analīzi un prognozēšanas algoritmus, lai paredzētu sistēmas darbību un ieteiktu optimālus pielāgojumus. Tas palīdz plānot resursus, veikt apkopes darbus un novērst potenciālas problēmas pirms tās rodas.
Paziņojumi un atbalsts: AI sistēmas var automātiski izveidot un nosūtīt paziņojumus par apkopi, remontu vai sistēmas darbības izmaiņām klientiem un servisa tehniķiem. Tas uzlabo komunikāciju ar klientiem un nodrošina viņiem labāku apkalpošanu.
Savienojot AI ar HVAC&R sistēmu servisu, ir svarīgi nodrošināt drošu un stabili funkcionējošu datu savākšanu, nodrošināt nepieciešamos algoritmus un pielāgot sistēmu atbilstoši konkrētajām vajadzībām. Tas veicina efektīvāku servisa sniegšanu, uzlabo sistēmu darbību un klientu apmierinātību.

Diskutē par apkures iekārtu lietošanu un to radīto gaisa piesārņojumu
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš piedalījās Izglītības, kultūras un inovatīvo projektu asociācijas (IKIPA) organizētā izglītojošā diskusijā "Apkures iekārtas un gaisa piesārņojums". Sarunu, kas ir pirmā no četrām diskusijām informatīvajā kampaņā "Mana māja. Mana vide", iespējams noklausīties arī Facebook lapā "Mana vide".
Vecas, neefektīvas vai nepareizi ekspluatētas apkures krāsnis un katli ne tikai veicina naudas nelietderīgu izmantošanu un neefektīvu siltumatdevi, bet ir arī būtiski gaisa piesārņojuma avoti un rada negatīvu ietekmi uz sabiedrības veselību.
Apkures katliem, kuros izmanto granulas, malku vai briketes, lielākā problēma ir ar t.s. smalkajām daļiņām (apzīmē ar PM), kas pa dūmvadu tiek izvadītas vidē. Tie ir mikroskopiski, cilvēka acij neredzami puteklīši, kas nonāk gaisā un ietekmē elpceļus, plaušas, sirds un asinsvadu sistēmu.
Lai diskutētu par apkures iekārtu radīto gaisa piesārņojumu un kā samazināt to, ietekmi uz vidi un veselību, diskusijā piedalījās:
Andris Ķēniņš, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos;
Edgars Vīgants, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Energotehnikas un vides zinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta asociētais profesors un vadošais pētnieks;
Aleksandra Kaniščeva, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Datu kontroles un metodiku nodaļas vides speciāliste;
Valdis Ratniks, Rīgas enerģētikas aģentūras energoefektivitātes informācijas centra vadītājs.
Informatīvā kampaņa "Mana māja. Mana vide" tiek realizēta ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālo atbalstu sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, un sniegs iedzīvotājiem informāciju par individuālo apkures iekārtu pareizu ekspluatāciju, par labu kurināmā sadedzināšanas praksi, dažādu kurināmo ietekmi uz veselību un vidi. Aktivitāšu mērķis ir veicināt iedzīvotāju uzvedības un paradumu maiņu, iegādājoties jaunas iekārtas un uzturot esošās, ilgtermiņā sekmējot mājsaimniecību apkures iekārtu radīto emisiju samazināšanos pilsētās.
10.03.2023